فواید صدقه
لطفا در مورد فواید صدقه دادن توضیح دهید؟ پاسخ : با عرض سلام و تحیت. دوست محترم! برای صدقه واجب یا مستحب، فوائد بسیاری است كه از خلال روایات و آیات استفاده می شود. قبل از این که این فوائد را بربشمریم، به روایتی توجه کنید که اهمیت صدقه را نشان می دهد: از امام صادق(ع) نقل شده كه فرمود: هیچ چیزی نیست مگر آن كه فرشته ای بر آن موكل است، جز صدقه؛ چه آن كه آن در دست خدا واقع می شود ـ ("بحارالانوار"، ج96، ص127) ـ این غایت شرف یک عمل است. بدون آن که ادعای برشمردن همه انها را داشته باشیم، به موار
+
آخرين مطالب
پيوندهای روزانه
لینک های مفید

لطفا در مورد فواید صدقه دادن توضیح دهید؟
پاسخ : با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
برای صدقه واجب یا مستحب، فوائد بسیاری است كه از خلال روایات و آیات استفاده می شود. قبل از این که این فوائد را بربشمریم، به روایتی توجه کنید که اهمیت صدقه را نشان می دهد:
از امام صادق(ع) نقل شده كه فرمود: هیچ چیزی نیست مگر آن كه فرشته ای بر آن موكل است، جز صدقه؛ چه آن كه آن در دست خدا واقع می شود ـ ("بحارالانوار"، ج96، ص127) ـ این غایت شرف یک عمل است.
بدون آن که ادعای برشمردن همه انها را داشته باشیم، به مواردی اشاره می کنیم:
1 . پاداش زیاد اخروی؛ چنانكه از پیامبر اكرم(ص) نقل شده است که فرمودند: آگاه باشید هر كه انفاق نماید به صدقه ای، برای اوست به وزن هر درهم، مانند كوه أحد از نعمت های بهشت.("بحارالانوار"، ج 96، ص 115)
2 . با صدقه مال كم نخواهد شد، همانطور كه از موسی بن جعفر ـ علیهما السّلام ـ از پدران بزرگوارش از پیامبر اكرم(ص) نقل شده كه فرموده اند: هیچ گاه مال انسان با صدقه كم نخواهد شد، پس صدقه بدهید و نترسید.("بحارالانوار"، ج96، ص131)
3 . در روایت است که صدقه كمر شیطان را می شكند.("بحارالانوار"، ج96، ص114)
4 . صدقه مرگ بد را دفع می كند.("بحارالانوار"،ج 96، ص 124)
5 . صدقه عمر را زیاد می نماید.("بحارالانوار"، ج 96، ص 119)
6 . صدقه روزی را زیاد، و فقر را برطرف می سازد.("بحارالانوار"، ج96، ص118 و119)
7 . صدقه موجب شفا و دوای مریض است.("بحارالانوار"، ج 96، ص 120)
8 . صدقه برای حفظ یک چیز، آن را از خطر خرابی محفوظ می دارد.("بحارالانوار"، ج 96، ص 124)
9 . صدقه خانه و شهر را آباد سازد.("بحارالانوار"، ج 96، ص 130)
10 . صدقه قضاء سوء حتمی آسمانی را برطرف كند.("بحارالانوار"، ج96، ص130)
11 . صدقه از اذیت درنده نگهداری می نماید؛ چنانكه از حضرت رضا(ع) نقل شده که فرمودند: در زمان بنی اسرائیل قحطی شدیدی سالیان پی در پی پدید آمد. در نزد زنی لقمه نانی بود. آن را در دهان گذاشت، سائلی او را صدا زد، زن گفت: در چنین وقتی ببخشم. آن را از دهان بیرون آورد و به سائل داد، كه ناگهان بچه كوچك او، در بیابان مورد حمله گرگ قرار گرفت، او را در دهان گرفت و فرار كرد. مادر به دنبال آن می دوید و فریاد می زد. پروردگار جبرئیل را فرستاد، بچه را از دهان گرگ گرفت و به مادر تحویل داد، و فرمود: "یا أمة الله" ـ یعنی ای بنده خدا ـ آیا خوشنود شدی؟ این لقمه به جای آن لقمه است.("بحارالانوار"، ج 96، ص 124)
12 . صدقه مال انسان را از تصرف اشرار حفظ می كند؛ چنان كه از پیامبر اسلام(ص) روایت شده، هر كه در حالت اختیار مال خود را از خوبان دریغ دارد، خداوند در حالت اضطرار، مال او را نصیب اشرار كند.("بحارالانوار"، ج96، ص131)
با این حساب، صدقه تجارت سودمندی است، چه در دنیا و چه در آخرت؛ چنان كه از علی(ع) روایت شده که فرمودند: هر گاه گرسنه شدید، با خدا به وسیله صدقه سودا كنید.("نهج‌البلاغه"، ص 258، حكم) 

مطالب مرتبط


 • [ سه شنبه 5 / 10 / 1391 ] [ 4:48 بعد از ظهر ] [ غلامرضا علی پور ]
  .: Weblog Themes By Iran Skin :.

  درباره وبلاگ

  سلام من بسیار ممنون هستم از این که این وبلاگ را انتخاب کردید اما خواهشا نظرات خود را بنویسد.
  آرشيو مطالب
  لینک های مفید
  امکانات وب
  خبرنامه
  لطفا یک ایمیل معتبر وارد کنید
  نام :
  نام کاربردي :
  رمز عبور :
  تکرار رمز عبور :
  ايميل :
  بازيابي رمز عبور

  نام کاربردي :
  رمز عبور :
  نظرسنجی
  نظر شما در مورد این وبلاگ چه گونه است؟
  آمار
  آنلاین : 0
  بازدید امروز : 5
  بازدید دیروز : 0
  بازدید هفته گذشته : 5
  بازدید ماه گذشته : 24
  بازدید سال گذشته : 50
  کل بازدید : 388 ورودی گوگل امروز : 0 نفر
  ورودی گوگل کل : 12 نفر

  فال حافظ


  دریافت كد ساعت
  حديث تصادفي